Mşü’de mezuniyet töreni

Mşü’de mezuniyet töreni

Muş Alparslan Üniversitesi, V. mezuniyet töreni gerçekleştirildi.
Törende bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Nihat İnanç, duygu dolu anlar yaşadığını vurgulayarak, Muş Alparslan Üniversitesi’nin çok farklı bir üniversite olduğunu…


Muş Alparslan Üniversitesi, V. mezuniyet töreni gerçekleştirildi.
Törendebir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Nihat İnanç, duygu dolu anlar yaşadığını vurgulayarak, Muş Alparslan Üniversitesi’nin çok farklı bir üniversite olduğunu belirtti. Rektör İnanç, “Her şeylerini ortaya koyarak, geleceklerini çocuklarının üzerine bina eden ailelerimizi dikkate alarak, varlık nedenimiz olarak tanımladığımız sevgili öğrencilerimize nasıl bir eğitim verebiliriz bunun mücadelesini yaptık. En önemli hassasiyetimiz ise, her birimizin bir ferdi olmaktan onur duyduğumuz Türkiye’ye, milletimize nasıl katkı yapabiliriz, nasıl hizmet edebiliriz bunu tartıştık. Bakın gerçekten şu anda son derece duygu içindeyim, neden derseniz. Şu veya bu nedenle okula dahi alınmayan öğrencilerimiz, ister etnik yapısından, ister inancından dolayı, bugün bu öğrencilerimiz burada konuşuyor. Bu bizim için yetiyor. Dolayısıyla Türkiye’de ötelenmenin kaldırılmasına, yok sayılmasının yok edilmesine katkı sağladığı için üniversitenin tüm mensupları adına onur duyduğumu sizlere ifade etmek isterim” diye konuştu.
Muş Alparslan Üniversitesi’nin yaklaşık olarak 7 bin öğrencisi olduğunu hatırlatan Rektör İnanç, “Üniversitemizde yaklaşık 7 bin öğrencimiz var. Ben kendilerine hep şunu hatırlatmaya çalıştım. Siz sofranızdan lokmasını alıp buraya getirerek okul okumaya çalışan kardeşlerimizsiniz. Dolayısıyla ailenin geleceğini sizin üzerinize bina eden ailenizin bu beklentisini boşa çıkarmaya hakkınız olmadığını düşünüyoruz. Aile evladını bize teslim ederken, biz o emanete 4 yıl boyunca gözümüz gibi bakmaya çalıştık. 4 yıl boyunca aile size her türlü emeği sağladı arkadaşlar. Ama bundan sonraki aşamada ailenin yükünü sizler çekeceksiniz. Sorumluluk sahibi olduğunuz bir süreç başlıyor. Başta aileniz olmak üzere bu milletin dertleriyle dertlenmek, onların yükünü taşımak sizin görevlerinizdir. Bizler sizi sorumluluk sahibi olan insanlar olarak gönderiyoruz. Ben Muş Alparslan Üniversitesinin her bir ferdinin, bundan sonra da aynı duygu ve düşüncelerle topluma, ülkeye, millete bu katkıyı sağlamak için en büyük fedakarlığı göstereceğinden eminim” ifadelerini kullandı.
Daha sonra konuşan Muş Valisi Vedat Büyükersoy ise, öğrencilere ileriki yaşamlarından başarılar dileyerek, ülkeye ve millete hayırlı hizmetler yapmaları tavsiyesinde bulundu. Vali Büyükersoy, “Değerli öğrenciler burada sizlere bu imkanları sunan, sizleri bugünlere getiren velilerimizi, annelerinizi, babalarınızı ve pek tabiî ki bu imkanları sağlayan halkımızı hiç unutmayın. Onlar bugüne kadar bütün imkanlarını sizlere sundular. Şimdi bu hayat yolculuğunda sizler çalışacak, gayret gösterecek önce kendi hayatınızı çizecek, sonra ülkemizin istikbaline katkı sağlayacaksınız. Eğer bizler eğitimli bireyler olmaz isek, sizi avlamak isteyen nice kişiler çıkacak, size demokrasi ve ifade özgürlüğü adı altında şiddeti, terörü tavsiye edecek ve bu yolla sizleri kullanmak isteyeceklerdir. Sizler iş bulamadığınızda istismar edilecek, iş bulduğunuzda geliriniz bahane edilecektir. İşte bütün bu sıkıntıları bertaraf etmek için almış olduğunuz eğitim size barışı, sevgiyi, kardeşliği rehber kılmalıdır. Hayat yolculuğunda empati de yapmayı mutlaka kendinize rehber edinin. Kendiniz için İsviçre modeli demokrasi isterken, başkaları için Etopya’yı tercih etmeyin. Kendiniz için ifade özgürlüğünü, şiddet, küfür ve hakaretten uzak olarak tercih ederken, başkalarına şiddet uygulamayınız. Hepiniz izlemişsinizdir televizyonlarda. Bir tarafta sapanla taş atan 45-50 yaşlarında bir bayan, diğer tarafta otomobilleri devirerek yakan, bir tarafta Molotof kokteyli atan bu ifade özgürlüğünün tecellisi olabilir mi. Bayanın attığı taş 7-8 yaşındaki çocuğun gözüne geldiğinde, eğer o çocuk kendi çocuğu olsaydı ne düşünürdü acaba? İşte bütün bunlar bize demokrasiyi, ifade özgürlüğünü, yaşantımızda doğru yere oturtmak gerektiğini anlatmaktadır” şeklinde konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından bölümlerde ve üniversitede dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verildi. Ardından Üniversite birincisi olan Sağlık Yüksekolu Hemşirelik Bölümü öğrencisi Esra Yılmaz, yaş kütüğüne çivi çaktı.
Törene; Muş Valisi Ali Çınar, Belediye Başkanı Necmettin Dede, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Kaya, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ahmet Hamdi Bayar, İl Emniyet Müdürü Muharrem Durmaz, Baro Başkanı Zahit Söylemez, öğrenci velileri ve davetliler katıldı

13/06/2013 19:36 tarihinde eklendi.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
twitterfacebook

Okuyucu Yorumları

  Benzer Haberler