'Dershanelerin kapatılması 3 bin öğrencinin üniversiteyi kazanamaması demek'

Hükümetin dershaneleri kapatacağı yönündeki açıklamalara Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden tepkiler gelmeye devam ediyor

MARDİN (CİHAN)- Hükümetin dershaneleri kapatacağı yönündeki açıklamalara Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden tepkiler gelmeye devam ediyor. Eğitim imkânlarının tam olarak karşılanamadığı, öğretmen ve derslik açığının had safhada olduğu bölgede STK temsilcileri ve kanaat önderleri, uygulamadan en çok bölgenin zarar göreceğini bildirdi.
Dershanelerin kapatılmasına karşı olduklarını belirten Kızıltepe Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Sözcüsü Mehmet Şerif Öter, 28 Şubat sürecinde imam hatip liselerinin önünün kapatılması için tüm meslek okullarının önünün kesildiği hatırlattı. Bu uygulamanın Doğu'da eğitime vurulan büyük bir darbe olacağını aktaran Öter, "Bugün dershanelerin kapanması demek burada yaklaşık yılda 3 bin öğrencinin üniversiteye gitmesini önünün kapanması demektir. Burada üniversiteye giden öğrencilerin tamamı dershane öğrencisidir." dedi.


Eğitim politikaları ile çok oynamamın doğru olmadığını kaydeden Öter, bölgede üniversiteye giden öğrencilerin hemen hemen tamamına yakının dershaneler sayesinde üniversiteli olduğunu aktardı. Bu süreçte en büyük sıkıntıyı eğitim imkanları kısıtlı olan bölge insanın yaşayacağını dile getiren Öter, eğitim imkanları iyileştirilmeden ve bölgeler arası farklılık giderilmeden yapılacak düzenlemenin topluma büyük bedeller ödeteceğini bildirdi.
Bölgede devlet kurumlarının görev yapamadığı dönemlerde dershanelerin bilim ve eğitime katkı sunduğunu vurgulayan Öter, şunları ifade etti: "Bugün dershanelerin kapanması demek burada yaklaşık yılda 3 bin öğrencinin üniversiteye gitmesini önünün kapanması demektir. Şuanda üniversiteye bölgeden giden öğrenciler hemen hemen hepsi dershane öğrencilerdir. 28 Şubat sürecinde dahi bir avuç imam hatiplinin önünü kesmek için eğitim sisteminde özelikle meslek okullarının önünü kapattılar ve eğitim sistemini mahvettiler. Şuanda birçok sanayicimiz kalifiye eleman bulmakta zorlanıyor. Hala o yanlış kararın ceremesini biz çekiyoruz. Şimdi aynı şekilde birkaç dershane için eğitim sistemini düzenlemeden üniversitenin önünü kesiyorlar. Biz bunun içinde politik şeyler olduğunu düşünüyoruz. Bölgede eğitim başarı oranı alt üstü olacak, dengeler bozulacak. Yani ben bunun iddia ediyorum bölgede artık öğrencilerin üniversiteye gitme oranı parmakla sayılacak, düşecektir.” ifadelerini kullandı.

Hükümettin bu kararı gözden geçirmesi uyarısında bulunan Öter, "Bizim için dershanelerin kapanması demek öğrencilerin üniversiteye gitmemesi demek. Önlerinin kesilmesi demek. Batıda eğitim kaliteli. Batı öğrencileri üniversiteye gidecek burada okullardan mezun olup özel dershanelerde başarısını yükseltmeyen öğrenciler açıkta kalacak. O zaman bu uygulama akla şunu getiriyor; demek ki batıdaki öğrencilerin üniversiteye gitmeleri için önü açılıyor, ama doğudaki öğrencilerin eğitimde yüksek yerlere gelmesinin önü kapatılıyor. Böyle bir fikirde insanların aklına geliyor. Hele şundan önce gelsinler şu bölgenin eğitim haline bir baksınlar. Öğretmenler yeterli midir? Kaç tane öğrenci bir sınıfta vardır? Verilen eğitim ile batıda ki aynı mıdır değil midir? Hele şunu bir gözden geçirsinler şunu bir düzeltsinler. Şunu kaliteli yüksek hale getirsinler. Batı ile aynı dengeye seviyeye getirsinler ondan sonra. Lütfen bu yanlışı bölge öğrencilerine yapmasınlar. Aksi halde burada üniversiteye giden öğrenciler o kadar bir düşecek hemen hemen öğrencilerin üniversiteye gitmesi önünün kapanması gibi bir durum ortay çıkacaktır.” şeklinde konuştu

Özel dershanelerin özel teşebbüs hüviyeti açısından önemli olduğunu vurgulayan Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Şahin ise, bölgeler arası farklılık ve fırsat eşitliği adaletsizliğine değindi.Şahin:” Devlet eşit koşullarda eğitim imkânı sağlamadıkça dershanelerin kapanması mümkün değil. Devlet ilk önce anayasal görevi olan eğitim ve fırsat eşitliği görevini yerine getirmesi lazım. Hiç kimse geri zekâlı değil. Siz Hakkâri’de eğitimin kıt şartlarında okuyan öğrenci ile İzmir’de okuyan çocuğu eşit tutamazsınız. Bu eşitsizlik dershaneler sayesinde gideriliyor. Devlet 4 4’lük eğitim sistemini kurmadıkça dershanelere olan ihtiyaç kapanmaz. Burada çocuklar dershaneler sayesinde üniversitelere gidiyor. Dershaneler özel okullara göre daha ekonomik. “görüşünü aktardı.

Bölgenin manevi dinamiklerinden ve kanaat önderlerinden Molla Bedirhan Taşçı’da dershaneler sayesinden bölge insanın iş sahibi olduğunu kaydetti.
Taşçı:” Bu dershaneleri kapatmasınlar. Onların yararı çoktur, faydası çoktur. Yani işe girmiş olan Müslümanlarımız dershanelerin sayesinde o işe girmişler. Çünkü dershaneler olmasaydı imtihanı kazanamazlardı. Dershaneler sayesinde çocuklarımız iş sahibi oldular.”

CİHAN

12/10/2013 17:44 tarihinde eklendi.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
twitterfacebook

Okuyucu Yorumları

  Benzer Haberler